Jedním z klíčových témat přírodní filosofie (fyziky) v 17. století byla problematika prázdna (vakua). Prázdno podle předchozích teoretických konceptů nemůže existovat, vždyť prázdno je „nic“, přesto se hledají a nacházejí jeho experimentální potvrzení. Proč se vyvíjelo takové úsilí? A proč byly úspěšné experimenty odmítány? Na příkladu vakua se ukazuje, jak a za jakých předpokladů se rodí moderní věda.
Přednáší prof. PhDr. Tomáš Nejeschleba, Ph.D., z katedry filozofie FF UP.
Tomáš Nejeschleba (* 1972) je historikem filosofie a vedoucím katedry filosofie FF UP v Olomouci. Zabývá se především dějinami středověké a renesanční filosofie se zaměřením na recepci renesance v českých zemích a na zrod raně novověké vědy.
Vstup zdarma.
Doporučujeme rezervaci předem.
Cyklus přednášek Univerzita v kostele pořádá VKOL ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci.
V rámci akce Co je divné na vakuu? Barokní hledání a odmítání prázdna pořádaného příspěvkovou organizací Vědecká knihovna v Olomouci budou pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Příspěvková organizace Vědecká knihovna v Olomouci nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.
Projekt rekonstrukce Červeného kostela byl spolufinancován Evropskou unií v rámci Národního plánu obnovy Ministerstva kultury ČR.