Výstava shrnuje historii vzniku knížky Chvilky s Itálií, která obsahuje italské fotografie Pavla Koppa doprovázené jedinečnými texty Miroslava Horníčka.
Vernisáž výstavy proběhne 24. 6. 2024 v 17 hodin a součástí bude také beseda, na které představí Pavel Kopp, fotograf, diplomat a podnikatel, Miroslava Horníčka nejen jako herce, spisovatele a režiséra, ale i jako osobního přítele, se kterým uspořádal řadu výstav a publikoval výše uvedenou knihu, včetně křestu jejího italského vydání v Římě se slavnou herečkou Giulietou Masina, manželkou Federica Felliniho.
Současně bude probíhat i další výstava Pavla Koppa Mariánské Lázně – Člověk ve městě a město v člověku, jež má také návaznost na Miroslava Horníčka, který se do města rád jezdil dlouhá léta léčit, proto její název obsahuje citát z jeho knihy o Mariánských Lázní.
Ing. Pavel KOPP (*23. 11. 1940, Plzeň)
S technickou stránkou fotografie se blíže seznámil při studiu filmové a televizní techniky na pražském ČVUT. Fotografovat začal v roce 1967.
V sedmdesátých letech pracoval poprvé dlouhodobě v Itálii, odkud pocházejí jeho vzdálení předkové. Na cesty si zde nikdy nezapomněl vzít svoji Leicu. Zajímá ho živá fotografie, a z ní téměř výhradně lidé a vztahy mezi nimi. K tomu našel téměř ideální prostředí na ulicích italských měst, které jsou vlastně nikdy nekončícím divadlem. Tak vzniklo jeho několik fotografických cyklů, dokládajících chování lidí v nejrůznějších situacích, většinou umocněných kulisami italských historických památek.
První výstavu uspořádal v budově Čs. obchodního oddělení v Miláně v r. 1975 pod názvem Italské okamžiky. Doma pak poprvé předvedl fotografie z Apeninského poloostrova v Malé Galerii Čs. Spisovatele v Praze v r. 1983. Tato výstava nesla jméno Itálie je víc než země, je to cit…Fotografie z této výstavy se pak objevily v knize italského básníka Sandra Penny Zvláštní radost žít.
Publikoval v řadě časopisů, jako Fotografia Italiana, Čs. fotografie, Revue fotografie, Kmen, Vita Cecoslovacca, Advanced Foto Video aj. V r. 1975 se seznámil s fotografem Josefem Sudkem a v r. 1977 s hercem a spisovatelem Miroslavem Horníčkem. Z jejich spolupráce se později zrodila kniha Chvilky s Itálií, kde Koppovy snímky inspirovaly M. Horníčka k zajímavým úvahám a fiktivním příběhům zobrazených lidí.
Do milované Itálie se Pavel Kopp vrátil v letech 1990 -94, kdy působil jako diplomat na čs. velvyslanectví v Římě. Zde pokračoval ve své fotografické tvorbě jak tradičně černobíle, tak i barevně. Tehdy se také podařilo vydat Chvilky s Itálií v italštině, v Římě je pak osobně pokřtil i Miroslav Horníček se slavnou herečkou Giuliettou Masina.
Pavel Kopp fotografuje převážně fotoaparátem zn. Leica M5. Je členem Svazu českých fotografů. Jeho vybrané snímky byly zařazeny do Zlatého fondu Národního musea fotografie v Jindřichově Hradci.
Žije a pracuje v Praze.
Projekt rekonstrukce Červeného kostela byl spolufinancován Evropskou unií v rámci Národního plánu obnovy Ministerstva kultury ČR.