Novinky z mezinárodní výměny publikací – POLSKI!
Představujeme novinky z mezinárodní výměny.
Mezinárodní výměna publikací – co to je?
Mezinárodní výměna je jedním ze způsobů, jak pro vás VKOL získává nové knihy. Spolupracuje přitom s více než čtyřiceti prestižními institucemi po celém světě, včetně knihoven, univerzit a muzeí v zemích jako Slovensko, Polsko, Německo, Rakousko, Chorvatsko nebo USA. V roce 2024 tak do knihovny přibylo 354 zahraničních titulů v hodnotě téměř půl milionu korun.
Co všechno se takhle do fondu dostává? Publikace požadované čtenáři a odborníky, zahraniční bohemika, vzácné a těžko dostupné tituly, včetně vědeckých dokumentů, obrazových publikací a šedé literatury / tematicky např. novodobá historie, mezinárodní vztahy, umění, architektura, numismatika a lingvistika, ale občas i něco speciálního pro „fajnšmekry“. Mezinárodní výměna zkrátka rozšiřuje obzory!
Doporučujeme: POLSKI! – dějiny, politika, kultura, turistika
- Cztery filary stalinizacji : ziemia kłodzka w czasach systemu totalitarnego 1948-1956 / Krzysztof Łagojda
Kniha Krzysztofa Łagojdy se zabývá vývojem stalinismu v Kladsku v letech 1948-1956 a přihlíží ke čtyřem nejdůležitějším pilířům tohoto systému: komunistické straně, hospodářství, propagandě a represivnímu aparátu. Kromě toho autor díky rozsáhlé rešerši pramenů a různým výzkumným metodám provádí komparativní analýzu stalinského režimu v provincii a získané výsledky srovnává s jinými regiony země. Odpovídá na otázku, zda v provinciích měla šanci vzniknout lokální varianta stalinského systému.
- Tatrzańskie Dwutysięczniki : przewodnik po najwyższych szczytach i przełęczach w tatrach polskich i słowackich / autorzy przewodnika: Krzysztof Bzowski oraz Natalia Figiel
Tatry už léta přitahují davy turistů, kteří se vydávají po vzrušujících stezkách na vrcholy a obdivují nádherná panoramata. Tato kniha je průvodcem po všech vrcholech a průsmycích, které se nacházejí v nadmořské výšce nad 2 000 m n. m. a na které vedou značené trasy, a to jak na polské, tak na slovenské straně Tater. V knize najdete popisy vrcholů a průsmyků, tipy na výlety, výškové profily i podrobné mapy.
- Wspólna historia? : pięćdziesiąt lat doświadczeń Polaków, Czechów i Słowaków w warunkach niepodległości, okupacji i reżimów totalitarnych (1918–1968) / pod redakcją Dariusza Dąbrowskiego i Kamila Dworaczka
Vypuknutí druhé světové války ukončilo krátké období nezávislosti Polska a Československa. Obě země se staly obětí agrese Třetí říše a po válce se ocitly ve společném komunistickém bloku. Přestože se dějiny Poláků, Čechů a Slováků v předchozích staletích značně lišily, lze v nedávné historii snadno rozlišit podobné etapy, které stojí za to sledovat v uvažovaném kontextu.
- Agonia Polaków we Lwowie 1944–1959 / Piotr Olechowski
Kniha přibližuje osudy polského obyvatelstva ve Lvově v letech 1944–1959. Pojednává o masové deportaci polských obyvatel města v polovině 40. let (1944–1946) a tzv. druhé repatriaci, která skončila v roce 1959. Popisuje také každodenní život těch Poláků, kteří ve Lvově zůstali, fungování římskokatolické církve a polsko-jazyčného školství, činnost kulturních institucí (např. polského divadla) a také působení předválečných vědců polské národnosti v nové státní a politické realitě.
- Swojskość na obczyźnie : o różnorodności kultury emigracyjnej w XX wieku : eseje i rozprawy z lat 1981-2022 / Krzysztof Dybciak
Další svazek řady „Litaratura i Pamięć“ je plodem mnohaletého zájmu Krzysztofa Dybciaka o problematice emigrace – v širokém smyslu slova. Texty zařazené do knihy se věnují nejen polské literatuře vzniklé mimo zemi, ale i dalším oborům, které nesouvisejí s tradičně tvůrčí činností. Autor věnuje pozornost i samotnému životu, jeho organizaci, společensko-politickým a ekonomickým jevům. Tyto analýzy ukazují, že fenomén exilu je trvalý.
- Zbiory polskie = Polish collections / redakcja Arkadiusz Wagner ; współpraca Danetta Ryszkowska-Mirowska, Anna Wronka
Navzdory katastrofálnímu zpustošení polských knihoven, archivů, muzeí a soukromých sbírek v průběhu staletí se v nich stále nachází velké množství starých knižních vazeb, jejichž přesný počet je velmi obtížné odhadnout. Dlouhodobé zanedbávání potřeby soupisu a zejména systematického výzkumu těchto artefaktů způsobilo, že naše znalosti o nich jsou stále velmi mlhavé. Tzv. tegumentologický diskurz oživený v posledních letech však vedl k dalším, často velkolepým, objevům. Ty dokazují, že ve skladech nebo v soukromých sbírkách se skrývají neidentifikovaná mistrovská díla knihařského umění. Vedle nich se objevují vazby, které mají sice menší estetickou hodnotu, ale jsou zásadní pro rekonstrukci dějin tohoto řemesla. Nemenší roli hrají také při rekonstrukci dějin bibliofilské činnosti a knihovnictví v dnešních a bývalých polských zemích.
Kde knihy najdete?
Všechny tyto tituly jsou k dispozici ve Vědecké knihovně v Olomouci. Můžete si je vyhledat v našem katalogu.
Pokud vás zajímají další novinky odborné literatury podle oborů, podívejte se na seznam nejnovějších knih v našem fondu zde. Další doporučené knihy z fondu naleznete zde (k zobrazení pouze na PC).