Královna Dagmar – česká princezna
24. května 1212 zemřela oblíbená dánská královna Dagmar, původně česká princezna Markéta Drahomíra Přemyslovna. Byla dcerou Přemysla Otakara I. a nevlastní sestrou svaté Anežky České. Když se v Dánsku řekne „královna Dagmar“, Dánové si připomenou zejména balady o půvabné a šlechetné královně, kterou velmi milovali. Málokdo z nich však ví, že pocházela z českých zemí. V jejím hrobě byl údajně nalezen raně středověký křížek, jehož repliku dostávají dánské holčičky k narozeninám a nevěsty pro štěstí – na památku dobré královny, která se zastávala slabých a nemocných. Pokud se o královně Dagmar chcete dozvědět více, přijďte si poslechnout Zdeňka Lyčku, bývalého českého velvyslance v Dánsku, který je k tomu nadmíru povolaný. Prožil patnáct let na severu Evropy a vydal se na mořském kajaku po stopách této česko-dánské panovnice, která odplula v roce 1205 po Labi z Prahy do Lübecku, kde se konala její svatba s Valdemarem Vítězným.
PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka (* 1958) vystudoval systémové inženýrství na VŠB v Ostravě a moderní filologii se specializací dánština-angličtina na FF UK v Praze. Před sametovou revolucí pracoval jako programátor, v r. 1990 nastoupil na MZV. V letech 1991–96 působil na československém (českém) velvyslanectví v Kodani, v letech 1998–2002 byl ředitelem Českého centra ve Stockholmu a v letech 2008–13 velvyslancem ČR v Dánsku. Do r. 2016 byl generálním ředitelem Českých center. Překládá severskou a angloamerickou literaturu a píše autorské texty. V létě jezdí na mořském kajaku, v zimě na běžkách. V r. 2011 přešel na lyžích grónský ledovec a v r. 2020 přešel po stopách čs. legionářů zamrzlý Bajkal. Na kajaku splul šest evropských řek, většinou od pramene do ústí (Labe, Dunaj, Odru, Rhônu, Rýn a Vislu). Mnoho cestovatelských reportáží publikoval v knižní podobě, především v nakladatelství Argo.
Doporučujeme rezervaci předem.
Vstupné 70 Kč.
V rámci akce Královna Dagmar – česká princezna pořádaného příspěvkovou organizací Vědecká knihovna v Olomouci budou pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Příspěvková organizace Vědecká knihovna v Olomouci nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.