Knihovna je zavřena

Pozvání na skleničku s akademickým malířem Janem Jemelkou

16. 10. 2024 17:00 - 19:00
Červený kostel

Pozvání na skleničku – přátelská setkání herce a moderátora Vladimíra Hrabala s osobnostmi z nejrůznějších oblastí života, se kterými bychom se za normálních okolností pravděpodobně jen tak nepotkali.

S inspirativními a významnými osobnosti nejen z Olomouckého kraje si moderátor bude povídat v Červeném kostele VKOL o jejich životě, práci, snech...

Hosty podzimního cyklu budou olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Mons. Josef Nuzík, architekt Miroslav Pospíšil, akademický malíř Jan Jemelka a zvonařka Leticie Vránová Dytrychová.

Pokud chcete strávit příjemné odpoledne ve výjimečné společnosti, Pozvání na skleničku je pro vás to pravé. Hodinový pořad moderuje herec Vladimír Hrabal.

Možnost rezervace předem.

Vstupné 50 Kč. 

 

 

Pozvání na skleničku s akademickým malířem Janem Jemelkou, autor vitráží a laureát Ceny Olomouckého kraje v oblasti kultury za rok 2023

Jan Jemelka (* 1953)

Narodil se v Praze, žije a tvoří v Olomouci-Hodolanech. Studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně a pražské Akademii výtvarných umělců. Zabývá se malbou, grafikou, navrhováním vitrážových okem a knižní ilustrací. Zaměřil se na práce v architektuře, převážně do sakrálních prostor u nás i v zahraničí. Při tvorbě vitráží spolupracuje s firmou GV Petra Kolínského z Bakova nad Jizerou. V letech 1995–1997 navrhl vitráže pro kostel Panny Marie Matky Církve v Mariboru ve Slovinsku (společný projekt s Otmarem Olivou). Nejvýznamnějším dílem na našem území jsou vitráže v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Ostravě-Pustkovci. V zahraničí se jeho práce nachází v Římě (kostel sv. Uga) nebo v Piešťanech (exerciční dům jezuitů). V Olomouci jeho dílo zdobí např. kapli Arcidiecézní charity v Olomouci, Hospice na Svatém Kopečku u Olomouce, kláštera Kongregace Milosrdných sester III. řádu sv. Františka nebo vstupní halu a kapli Cyrilometodějské teologické fakulty (Kateřinská ulice).




25. 11. 2024

Pozvání na skleničku s architektem Miroslavem Pospíšilem, autorem projektu revitalizace Červeného kostela

Miroslav Pospíšil (* 1964)

Absolvent Slovanského gymnázia v Olomouci, vystudoval stavební fakultu VUT v Brně, krátce pracoval v olomouckém Stavoprojektu, odkud přešel do olomouckého ateliéru SÚRPMO, který vedl architekt Škamrada. Od roku 1992 se věnuje soukromé projekční činnosti. Stojí v čele tvůrčího týmu atelieru-r, který se věnuje zejména moderní architektuře a urbanismu. Na svém kontě má řadu úprav stávajících objektů i návrhů nových budov. Jeho cílem je kvalitní a funkční architekturou zvelebovat prostředí, ve kterém žijeme. Realizace atelieru-r obdržely řadu ocenění v oblasti architektury, designu a kultury (hrad Helfštýn, Červený kostel VKOL). Atelier-r sídlí v centru Olomouce v neorenesanční vile Eduarda Šrota na třídě Spojenců.




V rámci akce Pozvání na skleničku pořádaného příspěvkovou organizací Vědecká knihovna v Olomouci budou pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Příspěvková organizace Vědecká knihovna v Olomouci nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.