Knihovna je zavřena

Rukopisné receptáře – institucionální i privátní prameny k poznání kulinární kultury našich předků

10. 10. 2024 17:00 - 19:00
Červený kostel

Zatímco stravování ve smyslu vyhledávání konzumovatelných přírodních produktů jako neopominutelného předpokladu přežití jedince i společenství je staré jako lidstvo samo a promyšlená příprava pokrmů a nápojů svědčí o dosažení určité úrovně jeho materiálního a duchovního života, pak byť jen velmi stručné zachycení návodů na vaření je krokem k budování skutečné kulinární kultury. Nic na tom nemění ani to, že nejstarší předpisy bývaly velmi stručné, třeba jen v podobě soupisu surovin a základní charakteristiky vaření. Potvrzují zájem o kodifikaci osvědčených postupů při vaření, rozvíjející se praxi jejich předávání mezi zájemci – hospodyněmi i profesionálními kuchaři – a v neposlední řadě vnímání potřeby jejich uchování pro paměť následujících generací.

Přednáška představí výběr z rukopisných receptářů, předchůdců sofistikovaných kuchařských knih, vztahujících se k dějinám domácího vaření i gastronomie napříč staletími a sociálními vrstvami. V centru zájmu budou rukopisy, které vznikly v českých zemích nebo ovlivnily podobu jejich kuchyně. Poukázáno bude na možnosti a limity jejich využívání pro poznání stravování našich předků a rekonstrukci historických a jídel a nápojů. Prezentované téma doplní ochutnávka vycházející z dobových receptářů.

Přednáší prof. PhDr. Irena Korbelářová, Dr., děkanka Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.

Přednáška doplňuje výstavu O umění kuchařském. Kuchařské tisky ve fondu VKOL.

Vstup zdarma.

Program cyklu listopad–prosinec

12. 11. / 17.00 / Červený kostel
Paneláková výstavba v Olomouci po roce 1945
Mgr. Martina Mertová, historička umění MUO

11. 12. / 17.00 / Červený kostel
Technokracie a socialismus
Myšlení a praxe v Československu šedesátých až osmdesátých let
Mgr. Vítězslav Sommer, PhD., Ústav pro soudobé dějiny AV ČR

 



V rámci akce Pohledy do minulosti pořádaného příspěvkovou organizací Vědecká knihovna v Olomouci budou pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Příspěvková organizace Vědecká knihovna v Olomouci nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.


Registrace

Za účelem povinného vykazování dat vůči Evropské komisi jsou VKOL v rámci projektu sbírány osobní údaje účastníků workshopů. Tyto údaje budou využívány pouze po dobu nezbytně nutnou v souladu se zákonem č. 110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů a Nařízením Evropského parlamentu a Rady EU 2016/679.